Low Cost Miniature Spectrometer ATP1010
Product No. 780300
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光谱范围 180-1100nm
- 光学分辨率 0.2-5nm
- 光路结构 交叉C-T 光路
- 检测器 512 像素 CMOS
- 积分时间 1 ms-10min
- 供电电源 直流 5V@<200mA
- ADC位深 16 位
- 光输入接口 SM905 光纤接口或自由空间输入
- 数据输出接口 USB2.0(高速)或 UART
- 扩展接口 10 针(2x5, 1.27mm pitch)
- ATP1010 provides UV, Vis Nir from 185nm to 1100nm, CMOS detector technology from Hamamatsu corporation.
- ATP1010 provides the most advanced spectroscopy technology leading the global best UV range miniature spectrometer.
- ATP1010 is based on very high sensitivity, response rate, high performance, dynamic range, signal to noise, and optical resolution, which are suitable to various industrial applications.
- ATP1010 is designed to fiber optics and light source, the spectra software shows absorbance, transmission and spectrum in real time.
- ATP1010 save 30% cost to integrate to high volume OEM analytical devices.
- ATP1010 is based on 20 years designs expert in spectroscopy technology providing good reproducibility which ensure reproducibility from units unit and lots a lot, which's very important for high volume manufacturers.
- The ATP1010 can receive optical fiber input or free-space input light from the SMA905 interface, measure it according to the set integration time, and output the measurement result via USB2.0 (high speed) or UART.
- ATP1010 OEM spectrometer can get free SDK for spectrometer developer's kit, communication protocol, say C++, C#, Labview and Linux system SDK.
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | Linear CMOS |
| Spectral Range | 180-1100 nm Customize |
| Effective Pixels | 512 |
| Pixel Size | 14×200 μm |
| Sensitivity | 1300V/(lx▪s) |
| Dark Noise | 13RMS@13℃ |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 200-400nm,200-850nm, 200-1000nm,350-810nm are optional,Other sizes can be customized |
| Spectral Range | 0.2-5 nm (Slit size & spectral range) |
| SNR | >450:1 |
| Dynamic Range | 10000:1 |
| Optical path parameters | |
| Optical Design | F/4 Crossed C-T |
| Focal Distance | 28mm for incidence / 28 mm for output |
| Slit Size | 5、10、25、50、100、150、200 μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SM905 or free space |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 1 ms - 10min |
| Data output | USB2.0 (High speed) or UART |
| ADC Depth | 16 bit |
| Power Supply | DC4.5 to 5.5 V (type @5V) |
| Operating Current | <200 mA |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| Working Humidity | <90%RH |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 45×40×24 mm3 |
| Weight | 60g |


































































































































































