Low Cost Modular Spectrometer ATP2000P
Product No. 780301
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光路结构 交叉 C-T 光路
- 检测器 2048 像素CMOS
- 积分时间 1ms-130s
- 供电电源 直流 5V(可从 USB 直接取电)
- ADC位深 16位
- 光输入接口 SM905光纤接口或自由空间输入
- 数据输出接口 USB2.0(高速)或UART
- 扩展接口 20针
- 光谱范围 200-1100 nm
- 光学分辨率 0.1-4 nm
- Optosky ATP2000P has a low-noise, high-performance, and cost-effective. The sensor used 2048 pixel CCD responding from 200-1100 nm.
- ATP2000P is ideal for fast-detect because of high A/D converter frequency and the high-speed data transmission. In the memory chip is available for some solid programmed algorithms that can improve the performance, such as wavelength calibration coefficient, linearity coefficient. It transfers spectrum to PC through USB 2.0 or RS232 interface. ATP2000P operates with a single +5VDC supply supplied from USB or duo-pin interface.
- ATP2000P has free SDK for customers self-developed, Optosky support C++, C#, Labview and Linux system SDK, which is very convenient for OEM customers to design solutions.
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | Linear CMOS |
| Spectral Range | 200-1100 nm |
| Effective Pixels | 2048 |
| Pixel Size | 14μm×200μm |
| Dynamic Range | 10000:1 |
| Sensitivity | 1300 V/(lx·s) |
| Dark Noise | 0.4mV/RMS |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 200-400nm,200-850nm,200-1000 nm are optional,Other sizes can be customized |
| Spectral Range | 0.1-4 nm (Slit size & spectral range) |
| SNR | >650:1 |
| Dynamic Range | 10000:1 |
| Working Temperature | 0-40 °C |
| Working Humidity | < 90%RH |
| Optical path parameters | |
| Optical Design | F/4 Crossed C-T |
| Focal Distance | 40 mm for incidence / 60 mm for output |
| Slit Size | 5、10、25、50、100、150、200 μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SM905 or free space |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 1 ms - 130 second |
| Data output | USB 2.0 |
| ADC Depth | 16 bit |
| Power Supply | DC4.5 to 5.5 V (type @5V) |
| Operating Current | 170mA@Typ. |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Operating Temperature | 0°C to +50°C |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 102×720×34 mm3 |
| Dimensions | 0.2 kg |


































































































































































