Uncooled High Resolution Spectrometer ATP3334
Product No. 780303
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光路结构 M型光路
- 检测器 4096 像素线性探测器
- 积分时间 0.1ms-256s
- 供电电源 直流5V 供电
- ADC位深 16位
- 光输入接口 SMA905 光纤接口
- 数据输出接口 USB Type-C
- 扩展接口 20针
- 光谱范围 200-1100 nm
- 光学分辨率 0.05-3 nm
- ATP3334 is newly designed ultra thin, cooled, ultra high resolution miniature spectrometers developed by Optosky. ATP3334 are m-type optical path structures, which have extraordinary ultra-high resolution. Uncooled 4096 pixels at the same time, it uses the linear array detector, reached the acme of the ultra high resolution, high resolution can reach <0.04 nm, suitable for all kinds of applications, high resolution and high reliability, ultra-high speed, low cost, high cost performance and other characteristics, can adapt to the online test uses a variety of environments such as micro spectrometer.
- ATP3334 is uncooled, which greatly reduces the dark current and noise , improves the dynamic range and signal-to-noise ratio, and improves the environmental adaptability of the spectrometer.
- ATP3334 can receive SMA905 fiber input light or free space light, and output the spectral data obtained through USB2.0 or UART port.
- ATP3334 has free SDK for customers self-developed, Optosky support C++, C#, Labview and Linux system SDK, which is very convenient for OEM customers to design solutions.
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | Linear CMOS |
| Spectral Range | 200-1100 nm |
| Effective Pixels | 2048 Pixels(ATP3330)or 4096 Pixels(ATP3334) |
| Pixel Size | 14μm×200μm |
| Sensitivity | 1300V/(lx·s) |
| Dark Noise | 13 RMS @ 13℃ |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 200-1100 nm (Other sizes can be customized) |
| Spectral Range | 0.05-3 nm (Slit size & spectral range) |
| SNR | >600:1 |
| Dynamic Range | 8.5 x 107 (system); 2000:1 for a single acquisition |
| Stray light | <0.05% at 600 nm; <0.09% at 435 nm |
| Slit size & spectral range | |
| Optical Design | M-shape C-T |
| Focal Distance | 75 mm |
| Slit Size | 50μm(10、25、100、200 μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SMA905 |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 0.1m – 256 s |
| Data output | USB Type-C |
| ADC Depth | 16 bit |
| Power Supply | DC 4.5 to 5.5V(type@5V) |
| Operating Current | 200 mA) |
| Storage Temperature | -30°C to +70°C |
| Operating Temperature | -20-50 oC |
| Working Humidity | < 90%RH |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 125×90×32 mm3 |
| Weight | 0.5 kg |


































































































































































