High End Micro Raman Spectrometer ATP5020P
Product No. 780304
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光谱范围 180-1180 nm
- 光学分辨率 0.01-3nm
- 光路结构 交叉C-T
- 检测器 2048像素 背照式 CCD
- 积分时间 2ms-130s
- 供电电源 DC 5V±10% @ <2.3A
- ADC位深 18 bit
- 光输入接口 SMA905 或自由空间
- 数据输出接口 USB2.0 (High speed)或 UART
- 扩展接口 20 针双排可编程外扩接口
- ATP5020P is a high-performance micro raman spectrometer developed by Optosky. It uses a 2048*64 pixel cooled linear CCD. The CCD uses semiconductor external cooling technology. The CCD can work in a set constant temperature environment (cooled down to -5C), which greatly reduces The noise of the sensor achieves an excellent signal-to-noise ratio (about 3 times higher than that of its competitors), and it improves the measurement reliability of the ATP5020P, and the measurement results do not change with the ambient temperature.
- At the same time, Optosky specially customized ultra-low noise CCD signal processing circuit for ATP5020P, its quantization noise is less than 15counts, which is a high level in the industry.
- The ATP5020P accepts SMA905 fiber input or free-space light and outputs measured spectral data via a Type-C or UART port.
- The ATP5020P requires only a 5V DC power supply and is very easy to integrate.
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | TE-cooled back-illuminated linear array CCD (cooling to -5C) |
| Spectral Range | 180-1180 nm |
| Effective Pixels | 2048×64 |
| Pixel Size | 14μm×14μm |
| Sensitivity | ~200 ke- |
| Sensitivity | 6.5 uV/e- |
| Dark Noise | 6 e- |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 180-1180 nm (Other sizes can be customized) |
| Spectral Range | 0.01-3 nm (Slit size & spectral range) |
| SNR | >900:1 |
| Dynamic Range | 10000:1 |
| Working Temperature | -10 - 45 ℃ |
| Working Humidity | < 90%RH |
| Optical path parameters | |
| Optical Design | F/4 Crossed C-T |
| Focal Distance | 98 mm for incidence / 107 mm for output |
| Slit Size | 5、10、25、50、100、150、200 μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SM905 or free space |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 1 ms - 30 min |
| Data output | USB 2.0 |
| ADC Depth | 18 bit(Output 16bit) |
| Power Supply | DC 5V±10% |
| Operating Current | <2.3A |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Operating Temperature | -10°C to +40°C |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 217×110×52 mm3 |
| Weight | 1.6 kg |
| Sealing | Anti-sweat |


































































































































































