Low Cost NIR Spectrometer Universal ATP8600
Product No. 780307
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光谱范围 900-1700nm
- 光学分辨率 4-20 nm
- 光路结构 f/4 交叉非对称 C-T 光路
- 检测器 256像素 高性能线阵 InGaAs CCD
- 积分时间 100 us- 100ms
- 供电电源 直流 5V
- ADC位深 16位
- 光输入接口 SM905 光纤接口或自由空间输入
- 数据输出接口 Type-c 和 UART
- 扩展接口 10 针
- ATP8600 covers 900-1700nm NIR spectrometer developed by Optosky for customers have less budget NIR requirements.
- It uses uncooled InGaAs detector with 256 pixels
- Compact size fit to a wide system integration in industrial measurement.
- SMA905 fiber input or free-space
- USB powered and 5V DC UART power
- custom configured wavelength range and optical resolutioon can satisfy different requirements
- Free SDK package for OEM customers integration
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | Linear InGaAs CCD |
| Spectral Range | 900-1700 nm |
| Effective Pixels | 256 |
| Pixel Size | 25μm×250μm |
| Full Well Capacity | 13.75 Me- |
| Dynamic Range | 14667 |
| Sensitivity | 160 nV/ e- |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 900-1700nm,Other sizes can be customized |
| Spectral Range | 4-20 nm (Slit size & spectral range) |
| Wavelength Resolution | 20 pm -100 pm |
| SNR | >150:1 |
| Operating Temperature | -10-50 °C |
| Working Humidity | < 90%RH |
| Optical Path Parameters | |
| Optical Design | F/4 Crossed C-T |
| Slit Size | 5、10、25、50、100、150、200 、300μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SM905 or free space |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 0.1 - 100 ms |
| Data output | USB Type-c or UART |
| ADC Depth | 16 bits |
| Power Supply | 5VDC±5% |
| Operating Current | <0.8 A |
| Operating Current | -20°C to +70°C |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 102×57.5×29mm |
| Weight | 280g |


































































































































































