Low Cost NIR Spectrometer Universal(C-band)
Product No. 780308
Stock In Stock | 2-4周
Express DHL, Fedex etc.
- 光谱范围 900-1700nm
- 光学分辨率 4-20 nm
- 光路结构 f/4 交叉非对称 C-T 光路
- 检测器 256像素 高性能线阵 InGaAs CCD
- 积分时间 100 us- 100ms
- 供电电源 直流 5V
- ADC位深 16位
- 光输入接口 SM905 光纤接口或自由空间输入
- 数据输出接口 Type-c 和 UART
- 扩展接口 10 针
Miniature fiber optic spectrometer with small size. It adopts 256-pixel InGaAs linear array detector, integrated design and reliable CCD installation and heat dissipation, which improves the measurement reliability of ATP8600. At the same time, United Optical has specially customized an ultra-low noise CCD signal correlated double sampling processing circuit for the ATP8600, which is the best in the industry. ATP8600 can receive SMA905 fiber input light or free space light, and output the measured spectral data through Type-c or UART port. ATP8600 only needs a 5V DC power supply and can be directly powered by USB, which is very convenient for integrated use.
| Model | Description |
| ATP8600 | Universal Spectrometer |
| ATP8600FBG-C | Signal demodulation for fiber optic sensors (C-band) |
| ATP8600FBG-L | Signal demodulation for fiber optic sensors (L-band) |
| ATP8600FBG-CL | Signal demodulation for fiber optic sensors (C+L band) |
| ATP8600RM | dedicated to Raman Spectrometer |
Specification
| DETECTOR | |
| Detector Type | Linear InGaAs CCD |
| Spectral Range | 900-1700 nm |
| Effective Pixels | 256 |
| Pixel Size | 25μm×250μm |
| Full Well Capacity | 13.75 Me- |
| Dynamic Range | 14667 |
| Sensitivity | 160 nV/ e- |
| OPTICAL PARAMETER | |
| Wavelength Range | 900-1700nm,Other sizes can be customized |
| Spectral Range | 4-20 nm (Slit size & spectral range) |
| Wavelength Resolution | 20 pm -100 pm |
| SNR | >150:1 |
| Working Temperature | -10-50 °C |
| Working Humidity | < 90%RH |
| Optical path parameters | |
| Optical Design | F/4 Crossed C-T |
| Slit Size | 5、10、25、50、100、150、200 、300μm are optional,Other sizes can be customized |
| Optical light input | SM905 or free space |
| ELECTRICAL PARAMETER | |
| Integration Time | 0.1 - 100 ms |
| Data output | USB2.0 (High speed) or UART |
| ADC Depth | 16 bits |
| Power Supply | 5VDC±5% |
| Operating Current | <0.8 A |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Operating Temperature | -10°C to +50°C |
| PHYSICAL PARAMETERS | |
| Dimensions | 102×57.5×29mm |
| Weight | 280g |


































































































































































